Vertex Yazlm

Apple, iOS 9'da neler sunacak?

Geçen sene eylül ayında hayatımıza giren iOS 8, bazı kullanıcıların kabusu oldu. Birçok tüketici iOS 8'in 7'deki stabiliteyi vermediğini ve güncellemelerin de işletim sistemini toparlamadığını belirtiyor. iOS 8.0.1 skandalı ise ayrı bir olay. Şimdilik umutlar iOS 8.2 üstüne, fakat analistin tahminleri doğruysa 8.2 de bekleneni veremeyebilir. Umarım böyle olmaz.

Görünüşe göre (En azından son havadislere göre) Apple iOS 9'da işleri temelinden çözmeye niyetli. 2009'da Mac'lere çıkan OS X Snow Leopard başarılı olmuştu. Bunun en büyük nedeni ise Snow Leopard'ın stabilite ve performansa odaklı olmasıydı. Cupertino merkezli şirket iOS 9'da da çarpıcı özelliklerden ziyade "Stabilite ve optimize" odak noktası olacak.

Apple yeni cihazlar satın alınmasına bir neden olarak iOS değişikliklerini öne çıkardı. 2007 yılından bu yana iOS cihazlar için işletim sisteminin yeni bir sürümünü çıkardı. Şirket Touch ID, kontrol merkezi gibi yeni özellikleri iOS'a ekledi. 2013'te Apple arayüzü yeniden tasarlayıp iOS 7 ile birlikte kullanıcılara sundu. 2014'te ise Apple Pay ve sağlık uygulaması geldi.

9to5Mac'in kaynaklarına göre Monarch kod adlı iOS 9'da başta da belirttiğim gibi Apple odak noktasını performansın arttırılması üstüne kaydırmış durumda. Bunun "Dev bir odak noktası" olduğu da vurgulanıyor. Apple aynı zamanda özellikle 16 GB'lık cihazlar için işletim sisteminin ve güncellemelerin boyutunu küçük tutmaya devam edecek.

iOS 9'la birlikte iPhone 4S devre dışı kalacak. Yüksek ihtimalle iPhone 5/5C, iPod touch 5 ve ilk nesil iPad mini için iOS 9 son işletim sistemi olacak. Bu arada yine MacRumors sitesini ziyaret eden Apple IP'li iOS 9 cihazlar var. Yeni işletim sistemi ilk olarak aralık ayında gözükmüş. Ocak ayında ziyaret sayısı biraz düşse de, şubat ayında iOS 9'lu cihazların MacRumors'u ziyaret oranı artmışa benziyor.

Stabilite ve yükselen performansla birlikte, yeni harita yetenekleri, ekranı ikiye bölerek kullanmak için özelliklerin iOS 9'da olmasını bekliyorum. Türkçe Siri'yi de görebiliriz. Yeni işletim sistemini haziran ayında düzenlenecek olan WWDC etkinliğinde göreceğiz.